Samuel & Linesi Mandala

Marea majoritate a voastră nu i-ați întâlnit niciodată pe membrii echipei mele din Malawi și probabil vă întrebați ce se va întâmpla cu lucrarea din Africa atunci când noi vom fi plecați cu ocazia perioadei sabatice. Poate că unii dintre voi pur și simplu doriți să știți mai multe despre cei care mă ajută în fiecare zi, numele lor, rolurile și responsabilitățile fiecăruia.

În acest articol vreau să vi-i prezint pe Samuel și Linesi Mandala.

Samuel & Linesi Mandala

Samuel și Linesi sunt cei mai noi membrii ai echipei noastre de aici din Africa. Împreună, Samuel (40 ani) și Linesi (39 ani) au 3 copii: Florence (19), Martha (16) și Kevin (13).

Samuel a intrat în echipa noastră atunci când am avut nevoie de cineva care să supravegheze partea pratică a cursului Agricultură după voia lui Dumnezeu. Imediat după ce aceea ne-am dat seama că Samuel are mai multe daruri și abilități, iar acum responsabilitățile lui se învârt în jurul lucrării cu Școala Biblică de aici din Zomba. Aici el este cel care traduce pe toți profesorii care vin să predea iar, în lucrarea de traducere a cursurilor scrise, el îl ajută pe Stanley. Samuel este și un foarte bun șofer, cunoscând deasemenea toate drumurile și orașele din Malawi. El știe ce e sigur, ce e bun, ce e rapid, etc.

Linesi lucrează cu jumătate de normă aici la Speranță pentru Viitor în Malawi, ea ajutând-o pe Doreen (soția lui Stanley) la bucătărie atunci când îi avem pe studenții de la Școala Biblică sau pe păstori.

În lipsa noastră, Samuel îi va duce și aduce pe musafiri de la aeroport sau satele și locurile unde facem misiune. Deasemenea, el îi va traduce pe profesori și se va asigura că studenții au tot ceea ce au nevoie.

Linesi, la rândul ei, va continua să lucreze în bucătărie, asigurându-se că toată lumea are o masă caldă.

Dacă doriți să citiți și despre ceilalți membrii ai echipei, puteți face acest lucru printr-un simplu click pe numele lor: Stanley & Doreen, Misozi, Tendai.

Puteți citi și despre perioada sabatică aici: Perioadă Sabatică.

20 Shares
Adaugă la favorite legătură permanentă.

Comentariile sunt închise.